NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2017r. w ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach odbyły się Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęły się przemarszem zaproszonych gości, społeczności szkolnej oraz lokalnej w asyście Pocztów Sztandarowych do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach. O godzinie 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta za ojczyznę, którą celebrował ksiądz proboszcz Tomasz Schabowicz.

Po zakończeniu mszy uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Zbiorową Mogiłę Powstańców z 1863 roku, gdzie nastąpiło oddanie hołdu poległym oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez liczne delegacje. Następnie uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości udali się do ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Wójt Gminy Pątnów - pan Jacek Olczyk serdecznie powitał zaproszonych gości. Swoją obecnością uroczystość uświetnili m. in.: Radny Sejmiku Wojewódzkiego - pan Andrzej Chowis, Starosta Wieluński - pan Andrzej Stępień, Wójtowie gmin powiatu wieluńskiego, Radna powiatu wieluńskiego – pani Grażyna Rybczyńska, Przewodniczący Rady Gminy - Maciej Nowak, Radni Rady Gminy Pątnów, Dyrektorzy placówek oświatowo-kulturalnych, Sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne oraz mieszkańcy Dzietrznik i okolic.

Następnie Wójt Gminy Pątnów – pan Jacek Olczyk zaprezentował zebranym rys historyczny nawiązujący do przeszłości gminy oraz licznych wyrazów patriotyzmu jej mieszkańców. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił także Starosta Wieluński Andrzej Stępień.

W dalszej kolejności zgromadzeni uczestnicy mogli podziwiać piękny występ przygotowany przez dzieci i młodzież z ZSS w Dzietrznikach z pomocą nauczycieli: Marzeny Kalemby, Henryki Bator, Karoliny Ślusarczyk, Renaty Dubas oraz Urszuli Patyk. Na część artystyczną złożyły się wzruszające pieśni, wiersze, scenki patriotyczne oraz taniec z biało-czerwonymi szarfami. Myślą przewodnią uroczystości były słowa wielkiego poety Jana Kochanowskiego – „A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie”. Na zakończenie części artystycznej młodzież i zebrani goście wspólnie odśpiewali pieśń „Rotę”.

Podczas uroczystości nastąpiło również oficjalne podsumowanie grantu sołeckiego „Dzietrzniki – tu historia łączy pokolenia”, dofinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego. Wręczono nagrody w konkursie na herb sołectwa Dzietrzniki, a laureatka konkursu - Zuzanna Klara przedstawiła historyczne uzasadnienie projektu herbu.

Zakończeniem Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości był wspólny poczęstunek.