Sadzili z sercem i zaangażowaniem

28 marca 2019 roku uczniowie klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum w Dzietrznikach wzięli udział w zalesianiu obszarów Nadleśnictwa Wieluń. Wspólnie z leśniczym Panem Arturem Torchałą, podleśniczym Panem Konradem Kokotem, instruktorem technicznym ds. hodowli lasu Panią Mileną Przybyłek oraz instruktorem technicznym ds. użytkowania lasu Panem Kacprem Bierowcem z Nadleśnictwa Wieluń, w ramach ogólnopolskiej kampanii „1000 drzew na minutę”, posadzili sadzonki drzewek w Leśnictwie Budziaki.

Spotkanie otworzył Pan Kacper Bierowiec, następnie Pan Artur Torchała, wyjaśniał dokładnie, jak sadzić roślinki, by się przyjęły, a Nadleśniczy - Pan Grzegorz Kowalik nadzorował prace. W razie problemów uczniowie mogli liczyć na ich pomoc. Deszczowa pogoda nie odstraszyła uczestników akcji, którzy z wielkim zaangażowaniem sadzili las.

Celem naszej wyprawy było przede wszystkim zalesienie obszarów Nadleśnictwa Wieluń, spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa, poznanie pospolitych gatunków drzew i krzewów. Ponadto wprowadzanie gatunków drzewiastych na terenach przeznaczonych do rekultywacji i pielęgnacja nasadzeń, rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego, a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Po zakończeniu prac związanych z zadrzewianiem obszarów leśnych uczniowie oraz zaproszeni goście zostali poczęstowani pyszną grochówką, gorącą herbatą, a także mieli okazję do spożycia smakołyków przygotowanych na ognisku.

Pod koniec spotkania Nadleśniczy Pan Grzegorz Kowalik wręczył nam certyfikat dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach w podziękowaniu za udział w akcji „1000 drzew na minutę” i posadzenie drzew w Leśnictwie Budziaki na terenie Nadleśnictwa Wieluń.

Ósmoklasiści oraz gimnazjaliści posadzili pierwsze drzewka, które będą mogli za kilkanaście lat pokazać swojej rodzinie. Uczniowie bardzo zadowoleni z dobrze wykonanego zadania niechętnie wracali do domów.

Wycieczka odbyła się w ramach prowadzonego przez naszą szkołę projektu „EKOLOGICZNE ZEGARY ŻYCIA PRZYRODY” - „ Ekopracownia pod chmurką”,

współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi.

Organizatorką przedsięwzięcia była pani Milena Caban, a opiekunami podczas wycieczki panie Alicja Stasiak oraz Karolina Ślusarczyk.