XVIII Akcja i konkurs ekologiczno – przyrodniczy

„KOLOROWY DOMEK DLA MOICH SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ 2019”

Uczniowie klasy V z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach włączyli się do XVIII Akcji i konkursu ekologiczno – przyrodniczego „KOLOROWY DOMEK DLA MOICH SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ 2019”.

Najpierw skrzynki lęgowe  złożyli  z elementów drewnianych, a następnie przyozdobili  je według własnych pomysłów, używając do tego materiałów  i środków nieszkodliwych dla ptaków i przyjaznych dla środowiska. Wykazali się przy tym niezwykłą kreatywnością i wyobraźnią.

Udział w akcji i konkursie miał głównie na celu niesienie pomocy ptakom w zakładaniu gniazd oraz pobudzanie wrażliwości estetycznej uczniów „kolorowanie otaczającej rzeczywistości”.Przynajmniej kilkanaście gatunków ptaków, które w warunkach naturalnych odbywają lęgi w dziuplach  z powodzeniem gnieździ się w skrzynkach lęgowych. Ptaki, które chętnie zasiedlają skrzynki lęgowe, składają i wysiadują jaja oraz wychowują w nich swe potomstwo to: sikory modre, sosnówki, czubatki, muchołówki żałobne, wróble, mazurki, szpaki, krętogłowy, kawki, gągoły, gołębie, siniaki, tracze         i puszczyki.

Spośród 10 wykonanych budek lęgowych wyłoniono jedną najciekawiej pomalowaną – Julii Ptak,którą przekazano do Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.  Część budek lęgowych zostanie zawieszona na  terenie podwórka szkolnego w nowo utworzonej „Ekopracowni pod chmurką”.  Pozostałe z pomocą rodziców zostaną zawieszone na drzewach w pobliskim lesie. Z pewnością na wiosnę zasiedlą je „skrzydlaci przyjaciele”, a uczniowie będą mieli okazję nie tylko do obserwacji, ale również relaksacji przy ptasich trelach.