Poetycko, refleksyjnie o pięknie przyrody

30 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły      w Dzietrznikach odbył się kolejny Gminny Konkurs Recytatorski „Piękno i Ochrona Przyrody        w Prozie i Poezji”.

Uczestniczyły w nim uczennice klasy siódmej i ósmej szkół podstawowych  w Dzietrznikach, Pątnowie oraz Załęczu Małym. W bardzo interesujący sposób zaprezentowały swój talent recytatorski, przedstawiając twórczość wielkich polskich poetów – Julii Hartwig, Stanisława Karaszewskiego, Włodzimierza Scisłowskiego, Zofii Brodzikowskiej, Jerzego Dąbrowskiego, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego,  Adama Mickiewicza, Edwarda Stachury oraz Jana Kasprowicza.

Poza wyłonieniem największych talentów recytatorskich głównym założeniem zmagań było zwrócenie uwagi dzieci na kwestie związane z ochroną naturalnych skarbów przyrody.

Młodzi miłośnicy poezji zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Swoją oryginalną interpretacją ujęła Komisję Konkursową Zuzanna Jachymska, uczennica klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzietrznikach, która zdobyła pierwsze miejsce. Włożyła wiele emocji         w prezentację wiersza „Przeprowadzka” Jerzego Dąbrowskiego. Poza bezbłędną interpretacją utworu i nienaganną dykcją jurorzy docenili też nieszablonowy sposób prezentacji, w którym nie brakowało kontaktu wzrokowego i żywej gestykulacji.

Drugie miejsce przyznano dwóm  uczennicom z Dzietrznik – Marii Żarnowskiej oraz Zofii Hadryś.

Na trzecim miejscu uplasowały się dwie uczennice – Gabriela Pakuła z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzietrznikach oraz Karina Polak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Załęczu Małym.

Przyznano również wyróżnienie Magdalenie Klimas, uczennicy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pątnowie.

Laureatów nagrodzono ciekawymi książkami, a dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano pamiątkowe dyplomy.

Cieszymy się, że uczniowie naszej Gminy lubią poezję i tak pięknie ją recytują.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunkom życzymy dalszych sukcesów i kolejnych głębokich przeżyć związanych z odkrywaniem piękna przyrody w literaturze.

Konkurs odbył się w ramach prowadzonego przez naszą szkołę projektu „EKOLOGICZNE ZEGARY ŻYCIA PRZYRODY” - „ Ekopracownia pod chmurką”,

współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi.

Organizatorami przedsięwzięcia były Panie - Milena Caban oraz Karolina Ślusarczy