AKCJA ŻONKILE 2023

W kwietniu 2023 r. uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowej w Dzietrznikach po raz drugi wzięli udział w AKCJI SPOŁECZNO-EDUKACYJNEJ „ŻONKILE” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uczniowie upamiętnili 80. rocznicę powstania, którego symbolem stał się żółty kwiat- żonkil, biorąc udział w lekcjach historii przeprowadzonych w oparciu o materiały dydaktyczne opracowane przez Dział Edukacji Muzeum POLIN. Zajęcia dotyczyły największego zbrojnego powstania Żydów podczas II wojny światowej- powstania w getcie warszawskim.
1) Klasy młodsze poznały losy przyjaźni Macieja, Johanna i Samuela w obliczu represji wprowadzanych wobec społeczności żydowskiej na początku II wojny światowej (na podstawie opowiadania Katarzyny Ryrych „Takich dwóch, jak nas trzech”).
2) Oddziały starsze ujrzały historię powstania żydowskiego widzianą oczami świadka historii: Marka Edelmana, przedstawioną w reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” autorstwa Hanny Krall.
Program akcji podkreślał siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Poruszał kwestie empatii, sprawiedliwości i straty.
Pamięć o powstaniu, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. na pewno pozostanie w świadomości wielu naszych uczniów, a wykonane z papieru żonkile są znakiem szacunku i wspomnienia o tym wydarzeniu i Zagładzie .