#SzkołaPamięta

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”.

Akcja ma na celu upamiętnienie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych oraz zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Inicjatywa #SzkołaPamięta jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej jak i lokalnej.

W ramach tej akcji nasza szkoła podjęła następujące działania.

24 października br. uczniowie klasy VII pod opieką pani Alicji Stasiak udali się  na położony w Józefowie cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Celem wycieczki było uporządkowanie miejsca pochówku tych, o których pamięć się już zatarła. Dzięki tej akcji uczniowie pokazali, że „Szkoła pamięta”.

27 października uczniowie klasy V na cmentarzu w Dzietrznikach porządkowali mogiłę tych, którzy polegli za ojczyznę. Wychowankowie zapalili znicze i oddali cześć bohaterom polskiej drogi do niepodległości.

30 października 2023 roku uczniowie klasy VIII z wychowawcą oraz samorząd klasy V i VI ZSS w Dzietrznikach uczestniczyli w szkolnej wycieczce na Mogiłę Powstańców położoną w lesie w Kałużach. Wyjazd był organizowany przy współpracy z Nadleśnictwem w Wieluniu. Na miejscu uczniowie poznali historię mogiły, następnie przystąpili do porządkowania lokalnego miejsca pamięci narodowej; oddali hołd poległym za Ojczyznę,  złożyli kwiaty i znicze. Lekcja historii w leśnej aurze wywarła na uczestnikach ogromnie wrażenie.

Wszystkie nasze działania to hołd oddany Bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę.