Żywa lekcja historii

5 marca 2024r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Dzietrznikach uczestniczyli w żywej lekcji historii. Na sali gimnastycznej odbyły się dwie rekonstrukcje wydarzeń historycznych z udziałem dzieci i młodzieży naszej placówki.

1 Klasy I-IV zapoznały się z początkami tworzenia się państwa polskiego, postaciami pierwszych Piastów oraz warunkami życia codziennego ludzi w średniowieczu.

2 Klasy V-VIII „przeniosły się do czasów” odradzania się Polski po 123 latach zaborów. Przypomniały sobie historię odzyskania niepodległości w 1918r.

Podczas zajęć prowadzący pan Michał Rychlicki wykorzystywał ciekawe stroje oraz rekwizyty, zachęcając dzieci i młodzież do aktywnego udziału. Dziewczęta i chłopcy chętnie angażowali się w przygotowane zadania, które przybrały formę wspólnej nauki i zabawy. Niektórzy uczniowie wspaniale „wcielili się” w postacie historyczne, w tym Ojców Niepodległości (Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski). Inni wkładając mundur i biorąc do ręki wojskowy rynsztunek mogli poczuć się jak prawdziwi wojownicy i żołnierze z przeszłości.

Dzięki lekcji interaktywnej, współtworzonej na żywo, uczniowie mieli szansę przypomnieć sobie ważne wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny oraz zrozumieć, jakimi wartościami kierowali się Polacy w przeszłości. Podczas pokazów nie brakowało akcentów humorystycznych, co przykuwało uwagę uczestników i zwiększało atrakcyjność zajęć.