Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

98-335 Dzietrzniki 105

tel. 43 886 56 50

E-mail: sekretariat@zss-dzietrzniki.szkolnastrona.pl

„Ekopracownia pod chmurką - EKOLOGICZNE ZEGARY ŻYCIA PRZYRODY”

Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach jest pierwszą placówką w gminie Pątnów, która otrzymała dofinansowanie na „Ekopracownię pod chmurką”.

„Ekopracownia pod chmurką” „EKOLOGICZNE ZEGARY ŻYCIA PRZYRODY” kosztowała 48 282,75, z czego gmina Pątnów otrzymała dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi w wysokości 43 167,75.

Na terenie przeznaczonym do realizacji projektu znajdują się następujące elementy małej architektury: Gra edukacyjna – Światowid Standard „Cykle rozwojowe”, Gra edukacyjna- Światowid Standard „Owady zapylające”, Gra edukacyjna - Zegar przyrody „Rok w lesie - rośliny i grzyby”, Gra edukacyjna - Labirynt „Zegar kwiatowy”, Stół edukacyjny- „Zioła - z lasu i ogrodu”, Stół edukacyjny- „Pożytki pszczele”, Gra edukacyjna - Zegar przyrody  „Zegar fenologiczny”, Gra edukacyjna – Labirynt „Ptasi zegar”, Gra edukacyjna „Przyrodnicze koło wiedzy”, drewniane ławki,  drewniane gazony,  kosze na odpady oraz tabliczki do oznaczenia roślin. Zieloną część naszej ekopracowni stanowią ozdobne i zielone trawy, lawenda, lipa, żurawka i zioła. Do wykonania ścieżek sensorycznych wykorzystaliśmy kamienie polne, piach, wałki, belki drewniane. Aby uatrakcyjnić zajęcia prowadzone w pracowni pod chmurką zakupiliśmy rozmaite pomoce dydaktyczne: lupy, lornetki, przewodniki, atlasy roślin i zwierząt, klucze do oznaczania gatunków roślin i zwierząt oraz ule edukacyjne dla pszczół i owadów zapylających.

Nadrzędnym celem edukacyjnym naszego programu jest uwrażliwienie dzieci na piękno i konieczność ochrony przyrody, gdyż myślimy, że takie działania zaowocują w przyszłości odpowiedzialną postawą młodych ludzi za otaczające ich środowisko. Formy i metody pracy ujęte w programie są różnorodne, dostosowane do poziomu i możliwości rozwojowych uczniów.

Efektem ekologicznym będzie zwiększenie wiedzy o otaczającym nas środowisku przyrodniczym i podniesienie świadomości oraz odpowiedzialności za jego ochronę. Mamy nadzieję, że efekt ten uzyskamy nie tylko na terenie naszej szkoły, ale również wśród całej społeczności lokalnej oraz wśród uczniów z innych szkół, którzy zechcą wziąć udział w organizowanych przez nas prelekcjach, akcjach i konkursach.

Prace związane z urządzeniem „Ekopracowni pod chmurką. Ekologiczne zegary życia przyrody” trwały do 30 września 2019 roku. Natomiast oficjalne otwarcie ekopracowni  z udziałem  zaproszonych gości: Sekretarza Nadleśnictwa Wieluń, pana Mirosława Bednarka, Wójta Gminy Pątnów, pana Jacka Olczyka, Sekretarz Gminy Pątnów, pani Beaty Marczak, Przewodniczącego Rady Gminy Pątnów, pana Grzegorza Pietrzyńskiego, Radnych Gminy Pątnów oraz Rodziców zaangażowanych w projekt, którego dokonała pani dyrektor Bożena Kiedos, nastąpiło 17 października 2019 roku.

 

Nad realizacją działań podejmowanych w ramach projektu czuwają panie: Milena Caban, Anna Jankowska, Karolina Ślusarczyk oraz Iwona Bystrzykowska.