Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono na pamiątkę przyjęcia przez Sejm Wielki  w 1791 r. Konstytucji 3 maja, która jako pierwsza w Europie, a druga na świecie po Stanach Zjednoczonych określała zakres działania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Ustawa Rządowauchwalona przez stronnictwo patriotyczne w porozumieniu ze stronnictwem królewskim była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczypospolitej  po I rozbiorze Polski. Konstytucja stała się  wielkim osiągnięciem narodu próbującego zachować swoją niezależność. Miała zapobiec upadkowi naszego państwa. Niestety,  obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy. Została obalona przez przeciwników wzmocnienia i unowocześnienia Rzeczypospolitej.  Po zmianie ustroju Polski, od kwietnia 1990 r., Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych  świąt państwowych.

Z okazji 226. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji uczniowie ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach pod opieką pani Alicji Stasiak oraz pani Marioli Środy przygotowali akademię, na której zaprezentowano sceny z historii okresu Sejmu Czteroletniego, główne postanowienia ustawy zasadniczej, jej autorów oraz pieśni ku czci tego wydarzenia. Dokumentację zdjęciową uroczystości szkolnej wykonała Julia Mikołajczyk z klasy II gimnazjum.