WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ W MIERZYCACH

18 maja 2017r. uczniowie klasy IV i V Publicznej Szkoły Podstawowej w ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach uczestniczyli  w zajęciach ekologiczno - przyrodniczych w związku z projektem „Moja mała Ojczyzna - nasza ekopracownia 2016”.

Wraz z opiekunami p. Mileną Caban oraz p. Karoliną Ślusarczyk grupa została oprowadzona przez sekretarza Nadleśnictwa Wieluń- p. Mirosława Bednarka po Szkółce Leśnej                  w Mierzycach. Celem wycieczki była obserwacja mieszkańców poszczególnych warstw lasu, rozpoznawanie roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach lasu oraz rozpoznanie pospolitych drzew iglastych i liściastych na terenie lasu. Podopieczni dotknęli problemów zanieczyszczania lasów, a także mieli okazję do zdobycia wiedzy na temat sadzonek oraz obszaru tamtejszej szkółki. Szkółka leśna podzielona jest na kwatery i grządki. Na każdej kwaterze znajduje się inny gatunek. Możemy tu zobaczyć sadzonki m.in. sosny, świerka, brzozy, dębu i wiele innych, które później wyrosną w potężne drzewa. W szkółce leśnej wszystkie żyją bezpiecznie, beztrosko- mają wszystko czego im potrzeba. Leśnik dostrzeże pierwsze oznaki choroby i zastosuje odpowiednie leczenie, brak deszczu uzupełni deszczownią, a obfitość pokarmu gwarantuje odpowiednio nawożona gleba. Praca na szkółce jest bardzo trudna i wyczerpująca. Chwilę wypoczynku i ochronę przed wiatrem, deszczem     i słońcem daje pracującym tam ludziom drewniany domek.  Po zakończeniu pouczającego spaceru, uczniowie poczuli się jak na biwaku i mieli okazję do spożycia smakołyków przygotowanych na ognisku. Nasza wizyta w lesie  była  dobrą okazją  do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogaceniem wiedzy oraz kształtowaniem  postaw proekologicznych u dzieci.