WYCIECZKA DO PLANETARIUM EC1 W ŁODZI

W dniu 29 września 2017 roku w ramach projektu "Nowoczesna edukacja w Gminie Pątnów"

uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach wraz z opiekunami Panią Mileną Caban oraz Panią Alicją Stasiak wzięli udział w wycieczce do Planetarium EC1 w Łodzi. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań uczniów fizyką, astronomią i przyrodą, poznanie historii odkryć wielkich astronomów i fizyków, opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie oraz poznanie teorii doboru naturalnego Karola Darwina.

Uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję obejrzeć pokaz pt. „Dwa szkiełka”.  Widzowie wraz z bohaterami pokazu odbyli podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznali również historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych, których badania stały się możliwe dzięki wynalezieniu ponad 400 lat temu pierwszego teleskopu. Projekcję poprzedził krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie.

Młodzież z gimnazjum miała okazję obejrzeć pokaz pt. „Dobór naturalny”.  Karol Darwin opowiedział publiczności o tym, jak odwiedzając Galapagos opracował teorię doboru naturalnego i zabrał nas ze sobą w podróż dookoła świata. Poznaliśmy latimerie, ryby będące żywymi skamielinami; zabawnego ptaka głuptaka niebieskonogiego; niewidome lustrzenie meksykańskie i wiele innych przedziwnych gatunków zwierząt.

Wizyta w Planetarium dostarczyła dzieciom dużo pozytywnych wrażeń. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mieli okazję w ciekawy sposób poznać i zrozumieć zagadnienia z zakresu biologii, przyrody oraz fizyki.