Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

29 października 2017 roku był dniem długo oczekiwanym przez uczniów i rodziców klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach.

Punktualnie o godzinie 9.45 na sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie klas II-VII, przedszkolacy z grypy starszaków , bohaterowie uroczystości oraz ich najbliżsi.
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego , odśpiewaniu hymnu, wychowawczyni, pani Anna Żarnowska powitała wszystkich zebranych.
Na salę przybył król Ołówkos wraz z małżonką oraz swoją świtą w postaci gwardzisty i dwórki.
Zabierał on pierwszoklasistów do kolejnych krain, gdzie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Na początku odwiedzili Krainę Recytacji, w której , jak sama nazwa wskazuje, zaprezentowali się jako wspaniali recytatorzy. Następnie w Krainie Tańca i Śpiewu zademonstrowali talenty artystyczne. Królową zachwyciły poczucie rytmu , piękne głosy i ćwiczenia cielesne uczniów.
W Krainie Geograficzno- Przyrodniczej i Patriotycznej pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą o otaczającym je świecie , o Polsce, Jej symbolach . Następnie zostali przeniesieni do Krainy Ruchu Drogowego. Tu zostali zapytani o zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Z powierzonych zadań wywiązali się znakomicie. Jako ostatnią odwiedzili Krainę Dobrego Zachowania , w której przed Majestatem Królewskim zapewnili, iż wiedzą jak należy się zachować na lekcjach, podczas przerw, w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi.
Król Ołówkos i jego żona uznali ,że dzieci zasłużyły na miano ucznia i poprosili ich o złożenie ślubowania , a panią dyrektor, Bożenę Kiedos o dokonanie aktu pasowania .
Następnie głos zabrał wójt, pan Jacek Olczyk ,który pogratulował dzieciom zdobytych umiejętności i wiedzy oraz życzył dalszych sukcesów i nieustawania w dążeniu do rozwoju własnych talentów i pragnień. Miłe słowa skierował również pod adresem rodziców ,wychowawczyni i dyrekcji.
Nastąpił moment wręczenia prezentów .Tradycyjnie rodzice obdarowali swoje pociechy rożkami ze słodyczami, pan wójt wręczył książki i pamiątkowe dyplomy, a starsi i młodsi koledzy lizakami i przydatną w dalszej edukacji kolorową kredą.
Ostatnim elementem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.
Wszyscy wspominamy ten dzień z nutą nostalgii.